آرتروپلاستی, آرتروسکوپی, آسیب های ورزشی, جراحی, فیزیوتراپی, مینیسک

بررسی علل رایج درد سیاتیک چیست؟

خواندن این مقاله 10 دقیقه طول میکشد

سیاتیک یا درد سیاتیک عبارت است از دردی که در اندام تحتانی (معمولا در ناحیه ساق پا) حس می شود

و علت این درد مربوط به درگیری و تحریک عصب سیاتیک است (Sciatic nerve) که عصب بزرگی است که از ناحیه کمر منشا می گیرد و از ناحیه باسن به پشت ران و بعد به زانو ، ساق پا و شاخه های آن تا مچ پا و کف پا ادامه دارد و هرگونه دردی در این مسیر اصطلاحا درد سیاتیک (Sciatica) نامیده می شود.

سیاتیک عملا یک علامت یا سمپتوم (symptom) است و بیماری محسوب نمی شود و بیماری ها و عللی که زمینه ساز درد سیاتیک می شوند متعدد هستند و مهم ترین آنها عبارتست از هرني يا فتق ديسك لومبار یا کمر (Lumbar herniated disc) ، بيماري دژنراتيو ديسك (Degenerative disc disease) ، لغزندگی مهره ، تنگي كانال نخاع لومبار یا کمر (Lumbar spinal stenosis) و سندرم پيريفرميس (Piriformis syndrome) .

بررسی علل رایج درد سیاتیک چیست ؟

اولین علت هرني يا فتق ديسك لومبار یا ناحیه کمری (Lumbar herniated disc) است

که می تواند علت ایجاد درد سیاتیک در اندام تحتانی باشد.

دیسک ها بالشتک (Cushion) هایی هستند که در بین مهره ها قرار گرفته اند و باعث انعطاف پذیری ستون فقرات و کمک به انجام حرکاتی که فرد در ستون فقرات انجام می دهد ، می کنند. برای درک بهتر بیماری و فتق بین مهره ای لازم است قدری راجع به ساختمان یا آناتومی دیسک بدانیم. دیسک بین مهره ای از دو قسمت اصلی آنولوس فيبروزوس (Annulus fibrosis) و نوكلئوس پالپوزوس (Nucleus pulposus) تشکیل شده است و قسمت آنولوس در ناحیه محیطی قرار گرفته است و بافت فیبری و محکمی دارد و قسمت نوکلئوس در ناحیه میانی قرار گرفته و توسط آنولوس احاطه شده و قسمت نرم و تقریبا با قوام سفیده تخم مرغی دیسک را تشکیل می دهد.

زمانی که آنولوس دچار پارگی شود و نوکلئوس از بین الیاف آنولوس به سمت بیرون زدگی پیدا کند و اثر فشاری روی عصب سیاتیک وارد کند ، این علت ایجاد درد سیاتیک ناشی از فتق یا هرنی دیسک کمر محسوب می شود و همین اتفاق ممکن است در دیسک های بین مهره ای پشتی و دیسک های بین مهره ای گردنی نیز اتفاق بیفتد و البته علائم آن با علائم درد سیاتیک فرق می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *